Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna.

Energia, to coś, czego potrzebujemy. Nie da się bez niej żyć, ułatwia wiele zadań, ale także może mieć wpływ na środowisko. Co to jest i skąd się bierze? Przed wami małe kompendium wiedzy o energii.

Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna.
Przewodnik po świecie pełnym energii.
Christina Steinlein
Anne Becker
Wydawnictwo Babaryba

Podstawowym źródłem energii na naszej planecie jest Słońce. Dzięki niemu możliwe jest życie. Rośliny są podstawowym elementem łańcucha pokarmowego. Te są zjadane przez roślinożerne zwierzęta i ludzi, następnie trawione. Ale Słońce świecąc dostarcza nam także energii, która jest przetwarzana w energię elektryczną zasilającą różne urządzenia.

Prąd elektryczny może być wytwarzany także przez farmy wiatrowe, elektrownie wodne, ale także elektrownie atomowe czy takie zasilane węglem. Rodzaj surowca wykorzystywany do produkcji prądu ma znaczenie, gdyż każdy z nich ma inny wpływ na środowisko.

Czy dzieci zdają sobie sprawę czym jest energia? Czy wiedzą jak jest wytwarzana i do czego wykorzystywana? Czym jest obwód elektryczny albo fotosynteza? Czy energię da się magazynować? Dlaczego warto oszczędzać energię i jak można ograniczyć jej zużycie?

To nie jest książka poświęcona tylko elektryczności, ale energii w szerszym ujęciu. Zawiera naprawdę dużo informacji z nią związanych, sięgających różnych dziedzin naszego życia. Zaczynając od roślin i żywych organizmów na sprzętach codziennego użytku i ekologii kończąc. Czy rozwój technologiczny i wzmożone zapotrzebowanie na energię elektryczną jest przekleństwem naszej planety?

Wg mnie to must read każdego dziecka (a i dorosłym też by się przydało). Polecam serdecznie uczniom początkowych klas szkoły podstawowej. Wiedza tu zebrana zaprezentowana jest w bardzo przystępny sposób, uzupełniona świetnymi ilustracjami i grafikami. Podoba mi się szerokie zaprezentowanie tematu i podpowiedzi, które pomogą oszczędzać energię, nie tylko tą z domowego gniazdka.

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *