Nie da się żyć bez różnych rzeczy, ale bardzo fajnie jest, kiedy są eko. A nawet jeśli same w sobie nie są, to mogą mieć różne zastosowanie, albo ich cykl życia nie kończy się wraz z zakończeniem przydatności w głównej dziedzinie do której zostały stworzone. Poznajcie wynalazki, które budzą ciekawość i dają więcej wytchnienia naszej planecie. Mogą też inspirować 😀
Rzeczy. Interesujące rzeczy codziennego użytku, które pomagają naszej planecie.
Maddie Moate
Wydawnictwo ToTamto
Czy wiecie, że papier powstaje z włókien roślinnych? Są one nie tylko w drewnie. Owszem, ten z drewna wychodzi biały i piękny, ale jeśli nie potrzebujemy takiej idealnej kartki warto sięgnąć po taką z recyklingu, np. z kupy słonia. Słoń je około 150 kg roślin dziennie, z czego trawi tylko 1/4 do połowy. To znaczy, że wraz z kupą wydala dużo niestrawionych włókien. Odpowiednio przetworzone dają papier bardziej przyjazny środowisku.
Glony nie są ani roślinami, ani zwierzętami. To żywe organizmy używane do celów spożywczych, ale także do wytwarzania… opakowań. Mało tego, niektóre z tych opakowań także można zjadać. Glony rosną naprawdę szybko (nawet od 60 cm dziennie) i nie wymagają podlewania ani karmienia. Sprawdźcie jak całkiem prosto można przetworzyć glony np. w kubek.
Na Islandii wypieka się tradycyjny chleb zwany piorunowym w gorących źródłach. Są one wykorzystywane także do innych celów, w tym do pozyskiwania energii. A dlaczego chleb nazywa się piorunowy? O tym doczytacie już w książce.
Po co w okolicach Limy konstruuje się łapacze mgły? Wiedzieliście, że w Kenii buduje się ogrodzenia z pszczelich uli? Dlaczego warto korzystać z glinianych kubków? A może by tak wybudować budynek ze śmieci? Buty z opony? Dlaczego nie? 😉
Ta książka to ekscytująca podróż po kuli ziemskiej (a nawet wybierzemy się w kosmos), która pozwala nam odkrywać ciekawe wynalazki. Pomysłowość ludzka nie zna granic, a połączona z fascynującym światem fauny i flory może się przyczynić do rozważniejszego gospodarowania środowiskiem naturalnym. Znajdziecie tu naprawdę ciekawe i często dość nietypowe pomysły, które przykuwają uwagę młodego czytelnika, ale także podpowiadają jak być bardziej eko. Mogą być też inspiracją do zmiany przyzwyczajeń albo własnych pomysłów.
Autorka podsuwa też inspiracje na ciekawe projekty do wykonania w domu. Własny papier z recyklingu, torba z t-shirtu albo wegański burger? Na końcu książki znajdziecie też kilka ciekawych informacji na temat energii, słowniczek z pojęciami i zadanie do wykonania.
Kolorowe, przyciągające uwagę ilustracje, duży format, masa niebanalnych informacji i ciekawostek z całego świata i duża porcja ekowiedzy. To naprawdę świetna książka dla dzieci 6+, a przy wspólnej lekturze dorośli też nie będą się nudzić.
Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem.
Dodaj komentarz